AR1220V Web Ara Yüzünden Routing Konfigürasyonu


AR serisi routerlardan birisi olan AR1220V hem WEB hem de CLI (komut satırı) ile yönetilebilirler. Bu sayfada WEB ara yüzünden nasıl routing yapıldığını anlatacağız.

İlk olarak, iki ağ arası routing için fazladan bir konfigürasyon yapmaya gerekli olmayabilir. Bu iki ağ aynı router üzerinde sonlandırılıyorsa, her hangi bir ayar yapmadan birbirlerine erişebilirler. Sadece routera bu ağlardan IP adreslerini vermeniz yeterli olacaktır. Eğer durum bu değilse aşağıdaki örneği kullanabilirsiniz.

Öncelikle cihazın web ara yüzüne eriştiğiniz var sayılıyor, eğer cihazın ara yüzüne erişimde sıkıntı yaşıyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

  1. Cihazın ara yüzünde soldaki menüden “IP Service > Route” seçerek cihazın üzerindeki routing tablosunu görüntüleyebilirsiniz.

ar1220v

  1. Yine bu menüde yukarıdaki tablardan “Static Route Configuration” tabını seçerek statik route girebilirsiniz.

ar1220v

  1. Bu ekranda “IPv4 Static Route Configuration Table” kısmındaki “Create” seçeneğine tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran açılıyor. Cihazın üzerindeki interfacelerden birisinin IP adresi 192.168.200.0./24 networkünde olduğunu ve sizin ulaşmaya çalıştığınız diğer networkün “10.128.0.0/17” networkü olduğunu varsayarsak aşağıdaki şekilde konfigürasyon yapıyoruz. Burada “Next Hop” 192.168.200.0/24 networkündeki diğer routera ait IP adresidir. Tanımlamaları yaptıktan sonra “OK” diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

ar1220v

Bu bilgiler networkünüzde routing ihtiyaçlarınızın karşılanmasında yeterli olmazsa bizimle dilediğiniz zaman temasa geçebilirsiniz.